Spotkania i warsztaty

Amazonki Świdwińskie bardzo aktywnie spędziły czas w miesiącu czerwcu. W tym okresie odbyły się trzy spotkania w ramach realizowanych zadań publicznych.

W dniu 12 czerwca odbyło się spotkanie na temat ”Rehabilitacja po mastektomii”, które poprowadziła mgr Justyna Przewoska-Szumska specjalista rehabilitacji leczniczej z Koszalina, posiadająca wieloletnią praktykę i doświadczenie w zakresie rehabilitacji po mastektomii. Uczestniczące w zajęciach Amazonki uzyskały wiele cennych informacji na temat profilaktyki przeciw obrzękowej po leczeniu raka piersi, których niestety nie przekazują lekarze mający kontakt z pacjentkami onkologii, Poznały również zestawy ćwiczeń ruchowych, jakie należy stosować, aby uniknąć niekorzystnych następstw zabiegu operacyjnego, dowiedziały się o możliwości wykorzystania kinezjotapingu w terapii przeciw obrzękowej po mastektomii. I co najważniejsze, Amazonki mogły zobaczyć podstawowe techniki manualnego drenażu limfatycznego, które zademonstrowała prowadząca i otrzymały wiele cennych wskazówek w tym zakresie. Amazonki otrzymały ulotkę z zestawem informacji na w/w tematy. Spotkanie zakończyła burzliwa dyskusja, ponieważ uczestnicy mieli wiele pytań co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tę wiedzę, szczególnie w małych aglomeracjach, gdzie jest brak dostępu do specjalistów w zakresie rehabilitacji leczniczej.

Następne spotkanie odbyło się 17.06.15 r. i miało formę warsztatów edukacyjnych na temat ”Symptomy fizyczne choroby, życie w świecie stresu, jak ujarzmić lęk”.Warsztaty dla Amazonek i innych osób niepełnosprawnych przeprowadziła Pani Barbara Cebulak – psychoterapeutka. Stres jest nieodłącznym elementem każdej choroby, a szczególnie nowotworowej. Psychoterapeutka uświadomiła uczestniczącym podczas prelekcji, że stres, zwłaszcza długotrwały, jest przyczyną chorób fizycznych, dlatego bardzo istotną rolą podczas zmagań z choroba jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Oprócz poznania wielu praktycznych form rozładowania stresu np. stosując ćwiczenia relaksacyjne, czy też oddechowe Amazonki i inni uczestnicy dowiedzieli się, jak nieodzowna jest rehabilitacja psychiczna i pomoc psychoterapeuty w celu pełnego powrotu do zdrowia.

Czerwcowy cykl spotkań Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka zakończyło warsztatami edukacyjnymi w dniu 24.06.15r. na temat ”Podstawowe kuracje dietetyczne wspomagające leczenie”, przeprowadzonymi przez Panią Annę Grzechowiak – dietetyczkę ze Szczecina. Spotkanie odbyło się przy licznym udziale Amazonek, osób niepełnosprawnych oraz gości zaproszonych. Gościnnie między innymi wzięła udział w warsztatach właścicielka restauracji Zamkowej w Świdwinie Pani Dorota Wojtanowska. Spotkanie było bardzo ciekawe, a wiadomości jakie przekazała prelegentka były przyjmowane wręcz z niedowierzaniem, ponieważ zburzyły świadomość o sposobach stosowania diety. Podczas spotkania odbyła się degustacja potraw, takich jak kotlety z cieciorki, pasta do pieczywa z cieciorki i kaszy jaglanej oraz sałatka warzywna z dodatkiem cieciorki. Biorący udział poznali produkty i sposoby przygotowania potraw, które działają leczniczo na organizm szczególnie podczas rekonwalescencji. Wszyscy prosili o przepisy, ponieważ potrawy były bardzo smaczne i na dodatek mają działanie lecznicze. Bardzo ważną wskazówką dla osób po chorobie nowotworowej była informacja o wykluczeniu z diety mięsa przynajmniej na okres 7 lat, ponieważ powoduje namnażanie się komórek rakowych. Wykład był przerywany wieloma pytaniami nurtującymi Amazonki i inne osoby, borykające się z różnymi schorzeniami.

Spotkanie i warsztaty były realizowane w ramach następujących zadań publicznych; Pierwsze to zdanie publiczne pt:”Ruch jako lek niezastąpiony” zgodnie z zawartą umową Nr SO.524.2.2.2015 z Powiatem Świdwińskim, następne dwa to zadania publiczne pt ”Wiedza to nasze zdrowie” zgodnie z zawarta umową Nr OZKS.032.18.15 z Gminą Miejską Świdwin.