Aktualności

DZIEŃ SENIORA

Dnia 30 września 2017r (sobota) w Świdwińskim Ośrodku Kultury „Zamek” odbył się Dzień Seniora w ramach zadania publicznego ,,Seniorzy w działaniu” zorganizowany przy współudziale CIES, współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.   W wydarzeniu wzięły udział m.in. Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka, Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Słoneczna Jesień, Stowarzyszenie III Wieku Zamek w Świdwinie, SISG, PZ ERI, LGD Powiatu Świdwińskiego, UTW „Zamek” w Świdwinie. W programie zorganizowano wykład oraz koncert Chóru „Sonores”, Seniorzy mogli wziąć udział w Zumbie oraz bezpłatnych warsztatach i konsultacjach. Odbyły się warsztaty wokalne prowadzone przez Dyrektora ŚOK w Świdwinie Bolesława Kurka, warsztaty rękodzieła prowadzone przez UTW „Zamek” w Świdwinie, warsztaty i konsultacje z diabetykiem oraz rehabilitantem zorganizowanym przez LGD, bezpłatne podstawowe badania, konsultację przeprowadzone przez Stowarzyszenie Diabetyków Powiatu Świdwińskiego „Nasze zdrowie”. Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka zorganizowały warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi i samobadania piersi poprowadzone przez dyplomowaną położną Ewę Zapotoczną. Na stoisku Amazonek były dostępne   informacje dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych raka piersi i szyjki macicy.

Październik miesiącem walki z rakiem

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę dorosłych Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi)!

DZIEŃ SENIORA

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Powiatu Świdwińskiego, szczególnie w wieku powyżej 60 r. ż. na:

DZIEŃ SENIORA 30 września 2017 r. (sobota) od godz. 10:00 Świdwiński Ośrodek Kultury Zamek

Bezpłatne warsztaty, konsultacje wykład, koncert Chóru „Sonores”, Zumba, poczęstunek, wystawy oraz konsultacje dla Seniorów z Powiatu Świdwińskiego.

Dzień Seniora jest organizowany w ramach zadania publicznego „Seniorzy w działaniu” współfinansowanego z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego

Organizatorzy:

  • Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Edukacyjno – Społecznych
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku „Zamek” w Świdwinie,
  • Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów (Oddział w Świdwinie)
  • Stowarzyszenie ,,Słoneczna Jesień” Świdwin
  • Lokalna Grupa Działania- Powiatu Świdwińskiego
  • Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno -Gospodarczych w Świdwinie
  • Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka
  • Stowarzyszeniem Diabetyków Powiatu Świdwińskiego „Nasze Zdrowie”

 

III Świdwiński Festiwal Organizacji Pozarządowych

W dniu 16 września odbył się, którego celem było przedstawienie historii i działań organizacji pozarządowych, oraz integracja organizacji pozarządowych z lokalną społecznością. Wśród uczestników NGO udział wzięło nasze Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka”. Na naszym stoisku zaprezentowałyśmy nasze osiągnięcia z udziału w różnorodnych zawodach sportowych, spartakiadach. Odwiedzający Nasze stoisko mogli obejrzeć puchary, medale, oraz kronikę dokumentującą działalność organizacji od początku jej istnienia. Pokazaliśmy sprzęt rehabilitacyjny oraz ulotki dotyczące profilaktyki nowotworów piersi. Dzięki uprzejmości pani Beaty Kurij, przedstawicielki firmy „Amoena” zaprezentowaliśmy stroje kąpielowe oraz bieliznę dla kobiet po mastektomii. Głównym punktem programu była Joga w wykonaniu ,,Amazonek”, którą poprowadziła Małgorzata Miękczyńska z Reha-Fit. Celem Świdwińskiego Stowarzyszenia Amazonka jest pokazanie kobietom, które zetknęły się z chorobą nowotworową, ich rodzinom i społeczeństwu, jak można przełamywać bariery mentalności społeczeństwa oraz udowodnienie, że z chorobą można żyć normalnie. A wspólna integracja członkiń i wzajemne wsparcie i samopomoc jest jednym z warunków osiągnięcia tej normalności. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do odwiedzania Naszego Klubu który mieści się w Świdwinie przy ul. Kołobrzeskiej 43. Zorganizowanie tak wspaniałej imprezy zawdzięczamy Urzędowi Miasta Świdwin, Urzędowi Marszałkowskiemu Woj. Zachodniopomorskiego, organizacji SZOWES z Koszalina, organizatorom: Stowarzyszeniu Carpe Diem i Klubowi Sportowemu Feniks. Podziękowania należą się wielu innym, którzy pomogli przy organizacji tej imprezy i sprawili, że ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci. Liczymy na kontynuację tego przedsięwzięcia i spotkanie w przyszłym roku. Dziękujemy !

Świdwińskie Amazonki na IX Spartakiadzie Strzeleckiej w Białogardzie

Białogardzkie Stowarzyszenie Amazonka zorganizowało po raz dziewiąty Strzelecką Spartakiadę Amazonek. Impreza odbyła się 9 września (sobota) w godz. 14:00-21:00 na terenie Strzelnicy LOK w Białogardzie. Uczestniczyły w niej m.in. Amazonki ze Świdwina, Białogardu, Kołobrzegu, Koszalina, Kołobrzegu, Szczecina i Szczecinka.

Spartakiada to nie tylko sprawdzenie swoich sił i możliwości wypracowanych ciągłą rehabilitacją, ale przede wszystkim dowód dla innych osób, że po chorobie można wrócić do sprawności i utrzymać ją poprzez zdrowy tryb życia i integrację z osobami o podobnych doświadczeniach. Wspólnie spędzony czas udowadnia zdrowym kobietom, że pomimo ciężkich przeżyć z powodu choroby można być sprawnym i pokonać wiele przeciwności losu. Przez tę inicjatywę Amazonki chcą pokazać, że mają odwagę mówić o chorobie i że nie dyskwalifikuje ona z życia społecznego.

W spartakiadzie wzięły udział drużyny czteroosobowe wraz z kibicami. Nasze Stowarzyszenie reprezentowały panie: Zofia Gołąb, Urszula Wieczorkiewicz, Ewa Budna, Janina Pniewczuk, Maria Kowalczyk, Anna Pólkowska, Teresa Pawlikowska i Krystyna Długosz.

Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka w kwalifikacji końcowej zajęło 2 miejsce. Pragniemy podziękować za pomoc w zorganizowaniu naszego wyjazdu na spartakiadę do Białogardu. To dzięki Panu Burmistrzowi Miasta Świdwin Janowi Owsiakowi mogłyśmy kolejny raz uczestniczyć w tej wspaniałej imprezie.

”W trosce o zdrowie”

Dnia 09.06.2017r w ramach realizacji zadania publicznego finansowanego przez Urząd Miasta Świdwin pt. ”W trosce o zdrowie” w Świdwińskim Stowarzyszeniu Amazonka odbyło się spotkanie grupowe członkiń z Panią Psycholog Magdaleną Kawczyńską . W spotkaniu wzięło udział 22 osoby. Tematy warsztatów obejmowały psychologiczne aspekty zdrowia i choroby, pojęcie stresu psychologicznego i strategie radzenia sobie z nim oraz procesy emocjonalne w życiu człowieka, psychologia motywacji oraz komunikacja interpersonalna w chorobie. Dodatkowy punktem spotkania był trening autogenny metodą Szulca oraz ćwiczenia oddechowe, które pomagają w kontroli własnych emocji.

Zaplanowany program warsztatów terapeutycznych został w pełni zrealizowany, członkinie chętnie i z zainteresowaniem brały udział w ćwiczeniach i wspólnych dyskusjach. Program zajęć korzystnie wpłynął na uczestniczki, które otrzymały duże wsparcie w pokonywaniu słabości w różnych etapach walki z chorobą jak również w pokonywaniu codziennych problemów.

Dodatkowo odbywają się indywidualne spotkania z Panią psycholog, które na pewno z korzyścią wpłyną na uczestniczki i dodadzą siły na kolejne dni i lata.

DZIAŁANIA ,,AMAZONEK” W RAMACH ZADANIA PUBLICZNEGO

DZIAŁANIA ,,AMAZONEK” W RAMACH ZADANIA PUBLICZNEGO

Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka w ramach realizowanego zadania publicznego powierzonego przez Urząd Miasta Świdwin pt:,,W trosce o zdrowie” organizują w dniu 9 czerwca warsztaty z Panią Psycholog Magdaleną Kawczyńską.

W spotkaniu wezmą udział członkinie Stowarzyszenia borykające się z trudami choroby nowotworowej. Tematy spotkania będą dotyczyły psychologicznych aspektów zdrowia i choroby, pojęcia zdrowia psychologicznego i strategii radzenia sobie z nim oraz procesy emocjonalne w życiu człowieka, motywacji oraz komunikacji interpersonalnej w chorobie.

Na pewno będzie to duże wsparcie w pokonywaniu słabości w różnych etapach walki z chorobą i pozwoli odzyskać siłę psychiczną.

Kolejnym działaniem projektu będą zajęcia aquaaerobiku na basenie „Relaks” pod okiem Pani instruktor Agaty Pawłowskiej. Ćwiczenia ruchowe mają ogromny wpływ na motorykę i fizjologię człowieka. Rehabilitacja w wodzie ma na celu poprawić i utrzymać sprawności fizyczną uczestników.

Projekt realizowany w ramach zadania publicznego pt. Ochrona i promocja zdrowia. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych poprzez organizowanie spotkań rekreacyjno-edukacyjnych oraz podejmowanie działań prozdrowotnych, ”W trosce o zdrowie” powierzonego przez Urząd Miasta Świdwin umowa nr OZKS.032.12.2017.

AKTYWNE AMAZONKI RUSZYŁY W DROGĘ…

W sobotę 27 maja 2017r odbył się już VI Marsz Nordic – Walking Amazonek.

Udział w Marszu wzięło 4 zaprzyjaźnione kluby spoza Powiatu Świdwińskiego. Przyjechały Amazonki z Białogardu, Kołobrzegu, Koszalina i Szczecina, oraz goście zaproszeni. Przyjezdne koleżanki przed Marszem zostały powitane gorącą herbatką, kawą i ciastem w Siedzibie Klubu w Świdwinie przy ul Kołobrzeskiej 43. Gości przywitała Pani Helena Lech przedstawicielka Rady Powiatu Świdwin. Marsz rozpoczął się po krótkiej rozgrzewce poprowadzonej przez instruktorkę Panią Małgorzatę Miękczyńską.

Pogoda była wręcz wymarzona, Amazonki w optymistycznych nastrojach wyruszyły w plener. W otoczeniu przepiekanych Świdwińskich lasów, zachwycając się urokiem pachnącej o tej porze przyrody, maszerujące z kijkami Amazonki pokonały trasę ok. 7 km i dotarły nad jezioro Bukowiec. Opiekę medyczna zapewniła pielęgniarka Pani Ewa Zapotoczna za co serdecznie dziękujemy. W ośrodku wypoczynkowym, czekał na uczestników gorący posiłek, ciasto, kiełbaska z grilla i wyśmienity smalczyk z ogórkiem, oraz muzyka. Jeszcze przez kilka godzin trwała wesoła zabawa. Organizatorzy Marszu Świdwińskie Stowarzyszenie ,,Amazonka” serdecznie dziękują wszystkim ludziom dobrej woli, sponsorom, darczyńcom za pomoc finansową, rzeczową, dzięki której odbył się VI Marsz Nodric-Walking Amazonek w tak uroczystej oprawie.

Impreza była zorganizowana w ramach zadania publicznego pt. „Daj szansę zdrowiu” finansowanego przez Zarząd Powiatu w Świdwinie.

Szósty Marsz Nordic – Walking dla Amazonek

Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka” 27.05.2017r. (sobota) o godz. 10.00 organizuje

Szósty Marsz Nordic – Walking dla Amazonek

W imprezie weźmie udział ok. 50 Amazonek – 20 ze Świdwińskiego klubu oraz ok. 30 Amazonek z 4 klubów z woj. zachodniopomorskiego – Białogardu, Koszalina, Szczecina, Szczecinka i Kołobrzegu. Instruktorem prowadzącym marsz będzie Pani Małgorzata Miękczyńska ze Studia Ćwiczeń Ruchowych „Reha – fit”. Celem imprezy będzie propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, popularyzowanie tego sportu, jako aktywnej formy spędzania czasu oraz integracja amazonek.
Trasa rajdu obejmowała będzie atrakcyjne tereny Gminy i Miasta Świdwin. Rozpoczęcie marszu z placu siedziby Klubu ul. Kołobrzeska 43. Czas trwania marszu około 3 godz., długość trasy ok. 7km. Zakończenie Marszu nad jeziorem Bukowiec.

Zajęcia na basenie

Podsumowanie zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych pod nazwą: „Wiedza i sport jako forma rehabilitacji dla niepełnosprawnych” z zawartej umowy nr SO.524.1.3.2016 ze Starostwem Powiatowym Świdwin i Stowarzyszeniem „Amazonka”
Dzięki zadaniu publicznemu powierzonemu przez Starostwo Świdwin naszemu Stowarzyszeniu nasze członkinie i osoby z terenu powiatu mogły korzystać z zajęć prowadzonych przez Instruktora – panią Agatę Pawłowską na basenie. Odbyło się dziesięć spotkań od września do grudnia pod okiem instruktora, który pokazywał jakie ćwiczenia pomagają w usprawnieniu naszego ciała, stawów i samopoczucia. Zajęcia te dały nam dużą satysfakcję oraz wiedzę jak my osoby niepełnosprawne możemy radzić sobie za pomocą ćwiczeń z naszą niepełnosprawnością.

Wigilijne spotkanie

W dniu 09.12.2016 roku o godzinie 11:00 w Sali Restauracji „Zamkowej” odbyło się już coroczne spotkanie wigilijne Amazonek i zaproszonych gości.
Uroczystość rozpoczęto od serdecznego przywitania gości i odśpiewania Hymnu Amazonek. Po odśpiewaniu hymnu przeszedł czas na wigilijny zwyczaj dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.
Na stole królowały wigilijne potrawy – ryby pod każdą postacią, barszcz czerwony z uszkami lub pierogami, krokiety, gołąbki oraz dla osłodzenia ciasto z kawą.


Na tegoroczną Wigilię zaproszono:
– przedstawicieli samorządów: w imieniu Starosty odwiedził Nas Wicestarosta Pan Zdzisław Pawelec, powitaliśmy Przewodniczącą Rady Powiatu Panią Danutę Malitowską, Radną Powiatu Panią Krystynę Wojnicką, Zastępcę Burmistrza Miasta Świdwin Panią Urszulę Cieślińską, Wójta Gminy Świdiwn Pana Kazimierza Lechockiego, Wójta Gminy Sławoborze Pana Marcina Książek, Zastępcę Wójta Gminy Brzeżno Pana Sławomira Koruc, Zastępcę Wójta Gminy i Burmistrza miasta Połczyn Zdrój Pana Mirosława Pierz
-przedstawicielkę Kancelarii Notarialnej Panią Alicję Pracz
– przedstawicieli banków : Panią Annę Matuszyńską Dyrektor Spółdzielczego Banku Pomorskiego Oddział Świdiwn, Panią Dorotę Mańko Dyrektor Świdwińskiego oddziału SKOK im.Chmielewskiego
-przedstawicielkę Powiatowego Urzędu Pracy Panią Dorotę Tudrujek Zastępcę Dyrektora
-przedstawicieli innych organizacji pozarządowych: Pana Paweł Gasztold przedstawiciel Powiatowego Oddziału Diabetyków, Pana Karola Pniewczuk reprezentującego Stowarzyszenie Słoneczna Jesień
-przedstawicieli firm: Panią Barbarę Marszałek-Siuda, Panią Agatę Pawlicką, Panią Dorotę Wojtanowską właścicielkę restauracji „Zamkowa”, która po raz kolejny pięknie Nas ugościła w swoim lokalu oraz innych zaprzyjaźnionych zaproszonych gości.
Na tak uroczym spotkaniu nie mogło zabraknąć serdecznych podziękowań ze strony Naszego Stowarzyszenia dla władz samorządowych i darczyńców za finansowe i rzeczowe wsparcie dla Naszej Organizacji. Dziękowaliśmy za życzliwość i okazane serce.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Wszystkim mieszkańcom Powiatu Świdwińskiego dużo zdrowia, ciepła rodzinnego oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2017

Spotkanie z onkologami

13 października 2016 r. odbyło się spotkanie z onkologami – Dorotą Stręk-Śliwińską i Marzeną Holak, pt. „Lepiej zapobiegać niż leczyć, opieka lekarska podczas choroby, jak zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby”, zrealizowane przez stowarzyszenie Amazonka jako realizacja zadania publicznego „Razem pokonamy niepełnosprawność”.

Kolejny piękny jubileusz

W dniu 25.czerwca 2016 r. słowami wiersza  ..Kolejny piękny jubileusz, dziesięć lat to kawał życia’’…zainaugurowano obchody X  Jubileuszu Świdwińskiego Stowarzyszenia ,,Amazonka”, które odbyły się w Sali widowiskowej Świdwińskiego Zamku.

Na galę Jubileuszową przybyło wiele dostojnych gości na czele z profesorem Janem Lubińskim wybitnym genetykiem, lekarze onkolodzy współpracujący ze Stowarzyszeniem inni specjaliści z dziedziny służby zdrowia, przedstawiciele zaproszonych Firm, Banków,  władze samorządowe, sponsorzy, rodziny Amazonek, ,  a przede wszystkim zaproszone Amazonki z Naszego Regionu. Uroczystość uświetnił występ Świdwińskiego  chóru Sonores,  który wspólnie z gośćmi odśpiewał Hymn Amazonek,  była to piękna i wzruszająca chwila.

Uroczystość byłą okazją do podsumowania pracy i osiągnięć dziesięcioletniej działalności, którą przedstawiono w multimedialnej prezentacji. Jednym z działań statutowych Amazonek jest edukacja prozdrowotna dlatego podczas gali odbyła się prelekcja Pana J.Lubińskiego na temat ,,Rola genetyki w prewencji i leczeniu nowotworów’’

Jubileusz był świetną okazją do wręczenia odznaczeń, podziękowań i gratulacji oraz wręczenia drobnych upominków. Wręczono 10 bursztynowych łuków, które są odznaczeniem ustanowionym dla ,,przyjaciół Amazonek” tj. osób szczególnie zasłużonych dla Naszego ruchu. W podziękowaniu za współpracę, pomoc i wspieranie działań Amazonek wręczono statuetki okolicznościowe. Przewodnicząca Stowarzyszenia Zdzisława Rudnicka za  dziesięcioletnią działalność społeczną na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi została odznaczona rubinowym łukiem przyznanym przez kapitułę Federacji Stowarzyszeń Amazonka w Poznaniu.   Szczególnie serdecznie podziękowano wszystkim sponsorom za okazane wsparcie i pomoc w zorganizowaniu naszego spotkania z okazji Jubileuszu X-lecia Stowarzyszenia. To dzięki Państwu mogliśmy zorganizować tak piękne spotkanie. Spotkanie zakończyło się obiadem i poczęstunkiem jubileuszowym tortem. Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w Naszych obchodach Jubileuszowych. Szczególne podziękowanie kierujemy pod adresem Pana Bolesława Kurka  Dyrektora Ośrodka Kultury za uświetnienie Gali występem chóru Sonores  i teatralnej  grupie amatorskiej z Brzeżna.

Piąty marsz świdwińskich Amazonek

W sobotę 28 maja odbył się V Marsz Nordic Wiking zorganizowany przez Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka” w ramach zadania publicznego z Urzędem Miasta Świdwin pt. „Razem pokonamy niepełnosprawność”.

Marsze organizowane przez Amazonki stały się już tradycją i odbywają się co roku w ostatnią sobotę maja. W marszu wzięły udział amazonki z innych miast: Białogardu, Kołobrzegu, Koszalina, Szczecina oraz oraz inne osoby z terenu naszego miasta. Pod kierunkiem p.Małgorzaty Miękczyńskiej, instruktorki nordic walking, grupa po krótkim instruktażu i rozgrzewce wyruszyła w trasę. Mieliśmy zaszczyt również gościć pana Tomasza Sobieraja – radnego Starostwa Powiatowego, który życzył wszystkim uczestnikom udanego marszu.Uczestnikom marszu towarzyszyły dobre humory i przepiękna pogoda. Trasa wynosiła 7 km i kończyła się na Bukowcu. Tam wszyscy zjedli gorący posiłek w restauracji Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego. Pomimo zmęczenia nikomu nie zabrakło zapału do dalszej integracji.

Świdwińskie Amazonki dziękują wszystkim przyjezdnym koleżankom i zaproszonym gościom za aktywny udział. Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do pana wójta Gminy Świdwin, oraz pani Renaty Kostrzewskiej – właścicielki Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego za wsparcie w organizacji Marszu. Dziękujemy również za udział w Marszu pani Beacie Ociepa – radnej miasta.

Badania genetyczne i poziomu selenu

W dniu 14 listopada Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka”, dzięki zaproszeniu przez profesora Jana Lubińskiego, mogły zorganizować wyjazd do firmy READ-GENE w Grzepnicy k/Dobrej Szczecińskiej, gdzie 25 amazonek, w tym osoby niepełnosprawne z terenu Gminy i Powiatu Świdwińskiego, nieodpłatnie wykonały badania genetyczne oraz poziom selenu – pierwiastka, który ma istotne znaczenie w profilaktyce i leczeniu nowotworów.Read-Gene jest spółką innowacyjnych technologii, której celem jest komercjalizacja metod wykrywania, prewencji oraz leczenia najbardziej rozpowszechnionych rodzajów nowotworów złośliwych. Głównymi segmentami działalności spółki są chemoprewencja, badania kliniczne oraz testy genetyczne. Wszystkie te segmenty są komplementarne wobec siebie.Testy genetyczne oraz konsultacje genetyczno-onkologiczne są dostępne dla wszystkich pacjentów.Profesor Jan Lubiński jeden z założycieli spółki Read-Gene i wybitny genetyk, wygłosił podczas pobytu krótką prelekcję dla uczestniczek badań na temat ”Selen i inne biopierwiastki w profilaktyce i leczeniu nowotworów”.Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka” składa serdeczne podziękowania dla Wójta Gminy Świdwin, Kazimierza Lechockiego za okazanie serca i nieodpłatne udostępnienie środka transportu, dzięki czemu wszystkie chętne osoby mogły skorzystać z możliwości wykonania badań.

Nowy komputer dla Amazonek

W dniu 03. listopada odbyło się uroczyste przekazanie nowego laptopa dla Świdwińskiego Stowarzyszenia „Amazonka” przez Wójtów czterech Gmin; Pana Marcina Książek Wójta Gminy Sławoborze, Pana Jerzego Anielskiego Wójta Gminy Brzeżno, Pana Sławomira Koruc zastępcy wójta Gminy Brzeżno, Pana Krzysztofa Majewskiego Wójta Gminy Rąbino i Pana Kazimierza Lechockiego Wójta Gminy Świdwin. Wójtowie w/w Gmin przekazali środki w ramach zadania publicznego pt. „Nasze Stowarzyszenie szansą na integrację” dzieli któremu udało się połączyć środki i zakupić sprzęt wysokiej klasy, który umożliwi promocję działań Stowarzyszenia oraz zwiększy zainteresowanie działaniami na rzecz dotkniętych chorobą przez inne grupy społeczne jak również poprawi i ułatwi warunki pracy biurowej.Zarząd Stowarzyszenia „Amazonka” oraz członkinie są bardzo wdzięczni za przekazanie środków i serdecznie dziękują władzom samorządowym. Obecność życzliwych ludzi napawa Nas nadzieją i wiarą i powoduje, że łatwiej znosimy trudy choroby.

Światowy Dzień Zakrzepicy

W roku 2014 Międzynarodowe Towarzystwo Skaz Krwotocznych i Zakrzepicy z siedzibą w USA ogłosiło dzień 13 października Światowym Dniem Zakrzepicy. Pojęcia „zakrzepica” i „zatorowość” wprowadził do medycznego języka Rudolf Virchow, który urodził się 13 października 1821 roku. Swoją rozprawę doktorską dotyczącą zakrzepowego zapalenia żył obronił 18 października 1843 roku. Opublikował badania na temat patogenezy zakrzepicy łącznie ze sławną „triadą Virchowa”.
Dzień ten uczciło Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka” i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdwinie. Gośćmi spotkania byli: Pani Danuta Malitowska, Przewodnicząca Rady Powiatu Świdwińskiego, Pani Mirosława Lemańczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Świdwin, Pan Bogdan Wachowiak, Kierownik Wydziału Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Świdwin. Pani Beata Wachowiak, nauczycielka PSP nr 1 przedstawiła ciekawostki z życiorysu Rudolfa Virchowa pochodzące z czasów jego pracy w berlińskim szpitalu „Charite”, gdzie odbywał staż kliniczny i pisał rozprawę doktorską o zakrzepowym zapaleniu żył oraz zapoznała zebranych z dostępnymi w Polsce publikacjami traktującymi o życiu i działalności wybitnego syna Ziemi Świdwińskiej. Pani Lucyna Gasztold, pielęgniarka gabinetów profilaktyki zdrowotnej placówek oświatowych, zaznajomiła zebranych z zagadnieniami dotyczącymi groźnej choroby, jaką jest zakrzepica. Pani Monika Babiak, nauczycielka PSP nr 1 przedstawiła obszerną prezentację multimedialną dotyczącą Virchowa oraz jego dokonań i rozległych zainteresowań. Uczestnicy spotkania wspominali także Pana Jacka Rożańskiego, świdwińskiego lekarza, który w 1989 roku był jednym z pomysłodawców i organizatorów konferencji lekarzy z Polski i Republiki Federalnej Niemiec poświęconej Rudolfowi Virchowowi. Bardzo dziękujemy Pani Zdzisławie Rudnickiej, Prezesowi Świdwińskiego Stowarzyszenia „Amazonka” i Pani Zofii Lewkowicz za zaproszenie do współpracy.

Amazonki podnoszą sprawność fizyczną

Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka” jest w trakcie realizacji zadania publicznego pn. „Ruch jako lek niezastąpiony” zgodnie z umową NR SO.524.2.2.2015 zawartą z Powiatem Świdwińskim. W ramach zadania odbywają się zajęcia rehabilitacyjne na basenie dla Amazonek. Mają one na celu podniesienie sprawności fizycznej, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawienie stanu zdrowotnego kobiet po mastektomii. Zajęcia odbywają się w każdą środę od 26 sierpnia. Razem odbędzie się 10 godzin zajęć.